قاجار

روزگارانی که همه چیز دست بدست هم داد تا اوضاع چندان بروفق مراد نباشد. نامی نیک از آنها بجا نمانده به این خاطر که بعد از آنها دشمنانشان غالب شدند و تاریخشان را نوشتند.

کمتر ار گذشتگانشان درنده خو و بیشتر از آیندگانشان علاقمند به سیاست. اون چهارمی آدم جالبی بود که بسیاری از طول و عرض حرمسراهایش بیشتر شنیدند تا تلاش هایش هرچند ناموفق اش برای ساختن نهادهای سیاسی. در آن تلاطمات قرن نوزدهمی، کشتی را بساحل رساندند هرچند کمی درب و داغان، که البته کشتی های بسیاری از آن ورطه سالم بیرون نیامدند. زمین و زمان یاریشان نکرد. برخی هایشان تنها کسانی هستند که به طوع از قدرت خویش بنفع دیگران و آن پنجمی و هفتمی بنفع ملت کاستند.

  
نویسنده : محسن ; ساعت ٦:٠٤ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٥/٥/۱۸
تگ های این مطلب :تاریخ


خیرالنسا

اولین شاه مازندرانی ایران نه مرد که یک زن بود.

  
نویسنده : محسن ; ساعت ٧:٠٦ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٥/٥/۱٧
تگ های این مطلب :تاریخ


رقومیت

این موارد سبب شده اند که فضای مجازی بواسطه قلت مستندات، کمک زیادی به فارسی زبانان در عرصه های مختلف نکند.

اولین معضل فضای مجازی، فقر بیش از حد در زمینه وجود آثار مختلف بزبان فارسی است. از این نظر فضای کاغذی کتابهای زبان فارسی بسی پیشتر از این فضا است. احتمالا لیست بلندبالای از کتابها در کتابخانه هایمان هستند که فایل آنها در فضای مجازی وجود ندارد. از این نظر زبان فارسی در اینترنت بشدت از وجود مراجع عظیم رنج می برد.

بنظر می رسد با فراهم ساختن بازار فروش ویرایش رقومی کتابها، میتوان جهش مناسبی برای تولید محتوا بزبان فارسی تصور کرد.

معضل دیگر آنکه فایلهای موجود در فضای مجازی، برای بسیاری از متون، چه بواسطه نحوه تبدیل متن به فایل و چه بواسطه برخی محدودیت های زبان فارسی، چندان بکار استفاده های بهینه مانند جستجوهای ساده و پیشرفته نمی آیند. همان بازار فروش منابع دیجیتالی می تواند این معضل را نیز حل کند.

بواسطه همان قلت منابع و مراجع اصلی، مقالات بوفور بر روی دکه فضای مجازی قرار میگیرد که عین فست فودها فقط آدمی را از مسیر تغذیه مناسب دور می سازد.

یکی از عظیم ترین منابع کاغذی ما، که اینک در حال خاک خوردن در گوشه و کنج کتابخانه ها، ادارت، سازمانها، موزه ها، پستوها و هزار انبار دیگرند، که دیجیتال کردن آنها بنظر از هز جهادی واجبتر است تا ارزش زبان فارسی را به جایگاه مناسبتری در فضای مجازی ارتقا دهد.

به همین خاطر فضای مجازی انتخابهای بسیار محدودتری از فضای کاغذی در اختیار افراد قرار می دهد.

کسی راه حلهای ساده برای تسریع دیجیتالیزه کردن کتابخانه های شخصی دارد؟

برنامه ای برای دیجیتالیزه کردن کتابخانه های عمومی، تخصصی، آرشیوها وجود دارد؟

  
نویسنده : محسن ; ساعت ۱٠:۱۸ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٥/٥/۱۱
تگ های این مطلب :قدم زدن


کردمحله

محمدحسن خان اعتمادالسلطنه در جلد دوم و سوم مرآت البلدان در خصوص وقایع سال  چهارم سلطنت ناصرالدین شاه بسال 1297 هجری قمری برابر 1850 میلادی، متن سفرنامه رضاقلی خان لله باشی (هدایت - جد صادق هدایت) را آورده که به سفارت ناصرالدین شاه به خوارزم رفته است. رضاقلی خان در شرح روز بیست و چهارم سفر خود آورده است:

"بیست و سیم در نوکنده که اصل انزان است به سر بردیم و فردای آن روز علی الصباح روانه کردمحله شدیم. همه جا در خیابان شاه عباس عبور نموده و به خانه رضاقلی خان سدن رستاقی آمدیم."

این قدیمی ترین تاریخی است که پیدا کردم که در آن نام کردمحله (کردکوی) آمده داست. قدیمی ترش هم هست؟

  
نویسنده : محسن ; ساعت ٥:۳٧ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٥/٥/٥
تگ های این مطلب :تاریخ