ایده نویسی - رادیکالیسم مسیحی

رگه های اصولگرایی و رادیکالیسم در اندیشه و مردمان پروتستان بیشتر است یا در اندیشه و مومنین کاتولیک؟

اندیشه رستگاری یکی از ارکان مهم پروتستانیسم، منبع اصلی رادیکالیسم است.

  
نویسنده : محسن ; ساعت ۱۱:۳٩ ‎ب.ظ روز شنبه ۳۱ تیر ۱۳٩٦
تگ های این مطلب :تاریخ و تگ های این مطلب :مذهب


بررسی آماری مدت سلطنت پادشاهان ایرانی

برای درس فوق العاده جذاب روش تحقیق در تاریخ با استاد عزیز و بزرگوار هاشم آقاجری، مقاله ای با عنوان "بررسی آماری مدت سلطنت پادشاهان ایران" تهیه شد که مقدمه آن را می گذارم:

قریب به دوهزار و پانصدسال تاریخ مدون در ایران، سخنان بسیاری برای گفتن وفهمیدن دارد که شکستها و پیروزیهای شاهان فقط یکی از آنها است. تاثیرات و تاثرات سلطنت بر رشد و یا زوال این سرزمین موضوعی است که همواره می تواند دست مایه محققین و تحقیقات بسیار گردد. اما جستجو برای کشف روند های ثابت و همیشگی (اگر وجود داشته باشد)، می تواند یکی از مقدمات اصلی برای هر تبیینی باشد. یکی از این موضوعات، بررسی مدت سلطنت هر یک از سلاطین و پادشاهان است. این موضوع از این منظر اهمیت می یابد که بواسطه مطلق العنان بودن پادشاه، نبود نهادهایی برای تثبیت دستاوردهای هر پادشاه، و همچنین بحران جانشینی، گاه تنها طول سلطنت وی تنها عنصر تثبیت کننده این دستاوردها بوده است. در کنار این موضوع باید این نکته را نیز در نظر داشت که اصولا هر تغییر سلطنتی و نه حتی تغییر سلسله، گاه سبب دگرگونی های بسیار می شد. شواهد متعددی می توان در تاریخ ایران یافت که چگونه پادشاه جدید، سازوکارهای پادشاه قبلی، که عموما پدر خود اوست، را دگرگون نموده و چون کودتایی همه آن دستاوردها را منکر شده و ابطال کرده است.

در این مقاله مدت حکومت پادشاهان بعنوان داده آماری مورد بررسی قرار گرفته تا مشخص شود که آیا از روند مشخصی برخوردار است؟ در صورت وجود چنین روندی، چه قواعدی می توان از آن استنتاج نمود؟

همچنین در بخش دوم، مقادیر آماری برای هریک از سلسله های هخامنشی، ساسانی و صفوی نیز بصورت جداگانه و در مقایسه با هم محاسبه و به بررسی فعلی افزوده شده است.

  
نویسنده : محسن ; ساعت ۸:٢۳ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٢٩ تیر ۱۳٩٦
تگ های این مطلب :تاریخ و تگ های این مطلب :ایران


ایده نوشت

لذت گذراندن دو ترم فوق العاده در رشته تاریخ جهان (اروپا) در دانشگاه با دوستانی خوب، انگیزه فراوانی برای اندیشیدن در حیطه ها مختلف را فراهم ساخت. ایده ها فراوان است و که برخی بطور کامل بدل به مقالاتی شد که جائی چاپ نشدند، برخی دیگر در حد چکیده ای شکل گرفته است و برخی دیگر هنوز در حد ایده باقی مانده است. اینجا برخی را به اشتراک ی گذارم که یادم باشد انجام شان دهم.

یکی از از این چکیده را می گذارم:

گاو در تمدن کرتی

در اساطیر یونان یکی از حیواناتی که ارجاعات فراوانی بدان در افسانه های مختلف شده است، گاو می باشد. مشهورترین آنها در افسانه تسئوس آمده است که در آن قهرمان به جنگ موجودی نیمه انسان - نیمه گاو بنام مینوتور می رود. این جنگ شاید نمادی از تلاش آتن برای رهایی از سلطه کرت باشد. این موضوع با این نکته همراه است که احتمالا یکی از نمادهای تمدن کرتی در جهان یونانی گاو باشد. دراینصورت آیا می توان بخشی از اساطیر یونانی که در آن گاو وجود دارد از این نقطه نظر بررسی نمود. آیا می توان گاو را در اساطیر یونانی نماد کرت، تمدنی قدیمی که هم ریشه یونانیان دارد و هم یونانیان در حال بریدن از بخشی از این میراثند، دانست؟

برای نشان دادن این موضوع، باید در آثار باقیمانده تمدن کرتی آثار بیشتری از گاو را بعنوان توتم مشاهده کرد. در بخشی از این مقاله، جستجویی برای آثاری از این دست انجام خواهد شد. آیا تصویر گاو در آثار بجای مانده کرتی به اندازه ای است که بتوان برای آن نقش و معنای ویژه ای قائل شد؟

گاو در اساطیر کرتی، نشانه دیگری از مبادلات فرهنگی کرت با تمدنهای مجاور مانند مصر می باشد. برای نشان دادن این موضوع فهم عنصر گاو در این تمدنها و خصوصا در مصر نیز ضروری می باشد. گاو در اساطیر مصری به چه معنایی است؟ نماد کدام مفهوم می باشد؟

نتیجه آنکه اسطوره کشتن گاو آیا نشانی از بریدن یونان از کرت نیست؟ کرت همه آن چیزی است که در تاریکی تاریخ، یونانیان از آن گریخته بودند.

  
نویسنده : محسن ; ساعت ۸:۱٦ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٢٩ تیر ۱۳٩٦
تگ های این مطلب :تاریخ


زنان سیاستمدار

برخی از موضوعات برای تحقیق تاریخی در باره تاریخ اروپا:

چرا ناگهان در قرن شانزدهم زنان نقش مهمی در سیاست می یابند از فرزندان هنری هشتم در انگلستان، ماری و الیزابت، گرفته تا ماری استوارت اسکاتلندی،‌ و زنان نایب السلطنه. علل و عوامل این موضوع و تاثیر و تاثرات آن بر عرصه سیاست. واکنش دیگران به این امر از جمله نقد بسیار تند جان ناکس اسکاتلندی کالوینیست گرفته تا اقبال مردم.

  
نویسنده : محسن ; ساعت ۸:۱۳ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٢٩ تیر ۱۳٩٦
تگ های این مطلب :تاریخ و تگ های این مطلب :سیاست


ترجمه

نسبت جالبی بین جریان ترجمه کتاب مقدس و جنبش پروتستانتیسم وجود دارد که می توان در باره اش تحقیق کرد. از ترجمه آلمانی توسط لوتر، ترجمه اراسموس، ترجمه ویکلیف، تیندل بزبان انگلیسی، و بزبانهای اسکاتلندی، دانمارکی، سوئدی، چک و ...

هرچند ترجمه بزبانهای اسلاوی و زیر سلطه مسیحیت ارتدکس سابقه قدیمی تری دارد. ترجمه تلاشی برای حذف نهاد کلیسای روم است.

  
نویسنده : محسن ; ساعت ۸:٠٧ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٢٩ تیر ۱۳٩٦
تگ های این مطلب :تاریخ و تگ های این مطلب :دین


لوتر

شیعه - کاتولیک

سنی - پروتستان

  
نویسنده : محسن ; ساعت ۱:۳٧ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ۱٤ تیر ۱۳٩٦
تگ های این مطلب :دین و تگ های این مطلب :تاریخ