همه معلمهای من

توی جلسه با بنده خدایی داشتم فکر میکردم که کدام کتابها بودند که تغییری را در زندگی برایم رقم زدند و لیستی را درآوردم که بعد متنی برایشان در اینجا بنویسم. می بینم حامد از تاثیرگذارترینها میخواهد که بنویسند و مرا نیز بدین کار میخواند. وقتی داشتم در باره انتخاب آن لیست کتابها فکر میکردم شاخصم این بود که قبل و بعد از آنها تفاوتی در خویش و نگاهم به خیلی چیزهای زندگی مانند عشق، هنر، سیاست، جامعه، خدا و مفاهیمی از این دست حس میکردم یا خیر. حال هم تاثیر گذارترین هایم در زندگی کسانی که هستند با آنها و بی آنها در خویش تفاوتی حس میکردم.

با این مبنا برای من که دنیایم از شهری کوچک آغاز میشود اولین، کسی نیست جز پدرم. با اخلاقی زیستن و قناعت ورزیدن و عشق به دانستن و مهربانی و بزرگی.

 

بعد از آن مگر میشود در انقلاب بزرگ شده باشی و از تاثیر آیه ا... خمینی درگذری که تمام حال و آینده مان را دگرگون ساخت.

 

سپس شریعتی که نگاهم را به دنیای جدید شکل داد و داشته هایم را ارزشمند کرد برای زیستن در این عصر و زمانه مدرن.

 

بعد ویل دورانت بود که بسیاری از تصوراتم را بهم ریخت و در اوج جوانی وارد بزرگترین بحرانهای اعتقادی و فکری ام کرد.

 

با حجم عظیمی از داده هایی که نمیتونستی پردازش شان کنی ناگهان یک دکتر مخابرات که ازش متنفر بودی که وقتی اولین بار دیدی اش که داشت وضع موجود را توجیه میکرد اما با سخنرانی بنام انسان در مقابل انسان همه چیز را مرتب کرد از جمله دوست داشتنش را. بعد از پدر هیچ یک به تاثیرگذاری دکتر باستانی نبوده اند برای من. از او نقدپذیری، هوشمندی، تفکر و قابلیت تغییر حتی در اوج را آموختم.

 

پوپر و اریک فروم و بعد نیچه باز به دارم آویختند و تابم دادند. کوهن نیز همه چیز را بهم ریخت که بی نیکوس کازنتزاکیس و فروغ و سپهری و هانری کرین نمیشد از این ورطه به در آمد و در آمدم. از مارکس و فولادوند و رومن رولان و ذبیح ا.. صفا و سروش و شاملو و بسیاری دیگر بسیاری آموختم که به کار زندگی و خانواده و کارم بسیار آمدند.

 

و سرانجام آخرین نفر یک زن بود که شد شریک زندگیم و مادر بچه هایم. همه عشق و زیبایی و تحمل و مرهم برایم.

 

تا عهدتو در بستم عهد همه بشکستم

 

بعد از تو روا باشد نقض همه پیمانها.

 

از همه شان سپاسگزارم. و از تو هم حامد که یادم انداختی که چقدر مدیون کسانی هستیم که گاه از خاطره مان میروند.

 

رامتین، شایان، کسری، عباس، حسین تاثیر گذارترین های شما کیانند؟

  
نویسنده : محسن ; ساعت ۱٢:٠٢ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ٢٧ اردیبهشت ۱۳۸٦
تگ های این مطلب :معلم