خودکشی

بمناسبت انقلاب، سریالی هردوشبانه ای، با عنوان عمارت فرنگی، تاریخ ایران را، از زمان احمدشاه تا پایان دوره رضاخان، به تصویر می کشد. نتیجه اخلاقی فیلم اینکه، شخصی بنام محمدعلی فروغی، کل بازی را کارگردانی میکرده است. و البته این آدم بدی هم بوده است. فراماسون بوده، مجری منویات انگلیسیها بوده، و خلاصه آنچه همه خائنان دارند، او یکجا دارد. اما از آن سو، هر ابرانی که میخواهد فلسفه بخواند، حتما سری به کتابی بنام سیر حکمت در اروپا از این آدم زده است. کسی که اولین کتاب درسی اقتصاد در ایران را می نویسد. کسی که شاهنامه را به ایرانیان برمیگرداند. آدمی که در هفده سالگی استاد تاریخ دارالفنون است و تحت نظر پدرش، اولین روزنامه غیردولتی، بنام تربیت را در می آورد، که نقشش در انقلاب مشروطیت بی بدیل است. این آدم آنقدر بزرگ است که آدمی متعجب میشود چرا خود شاه نشده است. مردی که تمام مناصب سیاسی از نخست وزیری گرفته تا نمایندگی مجلس و سفارت و .... را در کارنامه اش دارد و تا آنجا پیش میرود که حتی به ریاست مجمع ملل میرسد. کسانی که به بزرگی از او یاد میکنند بهار و مینوی و تونی و دهها شخصیت اصیلند و البته آنها نیز که بدو میتازند به همان اندازه بزرگند از مصدق و مدرس و تا دیگران که متهمش میکنند به تصویب کاپیتولاسیون برای روسها یا جیره خواری انگلیسی ها..

آثارش نشان از آدمی دارد که گویی فقط کارش اندیشیدن است. آنهم اندیشیدنی اصیل. حسی که چنین آدمی در آدمی برمی انگیزد نمیتواند تا بدین ساده و سخبف باشد که خائنش بخوانی. بیشتر نشان از آدمی دارد که رنج زمانه خویش دارد و راهی صحیح را انتخاب میکند برای اصلاح اوضاع.

پیامش در روزگار اشغال ایران در شهریور بیست نشان میدهد که کجاست و چگونه می اندیشد.

نه که آدم بزرگ زیاد داریم بنابراین هرکی دم دستمان باشد را به لجن می کشیم. البته از انبان آقای خسرو معتضد که حالا هرشب دارد داد سخن میدهد برای ما، چیزی بیشتر از این درنمی اید. دارد با اقای قرائتی رقابت میکند برای زمان حضور در تلویزیون.

درس بزرگ او برای همه کسانی که دغدغه جامعه ایرانی دارند این است که باید:

از مسیر ادبیات درگذشت که روح ایرانی را می سازد

از مسیر تاریخ درگذشت که خطاهای ایرانی را آشکار میسازد

از مسیر فلسفه درگذشت که آینده را می سازد

از مسیر اقتصاد درگذشت که سرنوشت ایرانی را می سازد

و سرانجام از مسیر سیاست درگذشت که همه چیز مان را تحت تاثیر قرار میدهد.

/ 2 نظر / 6 بازدید
بهاره

سلام. اگه قسمت هاي اول سريال رو ميديدن حتما به اين نتيجه مي رسيدين كه اين آقاي معتضد از بازماندگان قاجاره بس كه از احمد شاه تعريف كرده. به اين پهلوي بيچاره هم كه انگ همه چي زده بود. خلافي نبود كه به اينها نسبت ندن[لبخند][گل]

افشین

رفیقی آگاه و بی حب و بغض های معمول زمانه می گفت:" مدارکی از آرشیو ساواک موجود است که نشان می دهد خسرو معتضد به هنگام دستگیری در زمان محمدرضا پهلوی، توبه نامه ای نوشته و اشاره کرده که من فارغ التحصیل تاریخم و می توانم تاریخ را به نفع خاندان پهلوی نگارش کنم، پس عفو نمایید تا در رکاب سلطنت خدمت نمایم!!!"