کوری

مدتهاست که رمانی نخوانده ام. آنقدر طولانی، که آخرین رمانی که خوانده ام را، به یاد نمی آورم. بعد از مدتها رفتم سراغ کتابهای از دست رفته ام. رمان کوری اثر ژوزه ساراماگو را خیلی وقت بود که میخواستم بخوانم. میخوانم. به دوشب. و در هیاهوی دخترک سه ساله ام. خوب بود.

مثل همیشه اول چیزی که توی ذوق میزند، ترجمه اش است. در کل کتاب کلمه کانتینر زیاد به کار رفته است و بعد از آنکه کلی پیش رفتی، میبینی که قرار است این کلمه همان سبد باشد. خیلی از جملات کلیدی کتاب ناشیانه ترجمه شده اند و فقط به یاری تخیل ات باید معنی صحیحش را بیابی. عین فیلمی که دوبلورهای تلویزیونی برایش کلام گذارده اند.

اما کل کتاب واکاوی درون آدمی است آنگاه که از او چیزی باارزش را میگیرند و اینجا چشمانش است. داستان علیرغم کشش فراوانش، فقط در خدمت همین روانشناسی درون آدمهاست. اینجور کتابها را دوست دارم. نابغه خالق اینجور رمانها را باید بی شک داستایفسکی دانست. مردی که از پیش و بیش از فروید و روانشناسان روح بشر را به روی میز تشریح گذارد. و تحلیلهایشان دقیقتر و روشنگر تر از این روانشناسان است.

/ 9 نظر / 5 بازدید
آشپزباشی

کدام ترجمه را خوانده‌ايد؟ دو ترجمه دارد. من اين شانس را داشتم که موقع خريد هر دو ترجمه در دسترسم بود و با مقايسه همان جملات آغازين رمان به راحتی تصميم گرفتم کدام را بخرم! حالا نه که بنده خيلی بارم باشد ها! اوضاع آن ترجمه خیلی قمر در عقرب بود!

محسن

از اینکه سری زدید سپاسگزارم مترجم کتاب خانم مینو مشیری بودند ترجمه دیگرش را نمی شناسم. تاسفم این است که از این پس اگر بخواهم کتابی بخرم باید نام مترجمانی خاص را به همراه داشته باشد. نجفو دریابندری، فولادوند و دیگرانی چون اینان پنجره ام به جهان بیرونی است و هر روز هم تعدادی از این پنجره ها بسته میشود و پنجره ای دیگر باز نمی شود.

آشپزباشی

ترجمه‌ی مهدی غبرائی، ترجمه‌ی خوبی است به نظرم. از نظر فنی و تطابق با نسخه‌ی اصلی و... که بنده سوادش را ندارم برای اظهار نظر اما از نظر روان بودن (و لااقل سوهان روح نبودن) برای خواننده، من مشکلی نديدم و راحت خواندم. چند جمله‌اي از ترجمه‌ی غبرائی را اينجا می‌نویسم با اجازه. مقایسه کنيد با ترجمه‌ی ديگر: چراغ زرد شد. دو اتومبيل جلویی پیش از اينکه چراغ قرمز شود رد شدند. آدمک سبز برای پياده‌ها روشن شد. مردم که منتظر بودند، راه افتادند تا از روی خط‌های سفيد آسفالت از عرض خیابان رد شوند، با اينکه اين خطکشی هيچ شباهتی به گورخر ندارد، اما در بعضی زبان‌ها با آن هم اسم است...(پاراگراف اول شروع رمان) يا سرانجام چراغ سبز شد، اتومبيل‌ها فوراً راه افتادند، اما بعد معلوم شد که همه‌شان آنقدرها هم تر و فرز نيستند. اتومبیلِ جلوِ خط وسطی تکان نمی‌خورد، لابد عيبی پیدا کرده، پدال گاز شل شده، دنده جا نمی‌رود، فنری شکسته، ترمز قفل کرده، برق قطع شده، و يا خيلی ساده بنزين تمام کرده، اولين بار نيست که چنین چيزی اتفاق می‌افتد....(پاراگراف دوم همان صفحه‌ی ‌اول)

آشپزباشی

حوصله و وقتی اگر بود شما هم معادل همين جملات از کار خانم مشیری را اينجا بنویسید من باب مقایسه راستش از شما چه پنهان، بدم هم نمی‌آيد ببینم اين چيزی که در ذهن من از هفت هشت ده سال پیش مانده، "حالا" چطور به نظرم خواهد آمد!

محسن

اين متن شروع هست: چراغ زرد کهربايی روشن شد. دو اتومبيلی که جلوتر از بقيه بودند پيش از قرمز شدن چراغ تند کردند. در خط کشی عابر پياده چراغ مرد سبز روشن شد. مردمی که منتطر ايستاده بودند قدم زنان از روی خط های آسفالت سياه گذشتند و به آن طرف خيابان رفتند.(بخشی از پاراگراف اول رمان) بالاخره چراغ سبز روشن شد ماشينها مثل برق راه افتادند اما آن وقت بود که معلوم شد همه شان مثل هم تيز و فرز نيستند.ماشينی که اول خط وسط ايستاده، تکان نمی خورد، لابد عيبی کرده بود، پدال گاز در رفته، دنده گير کرده، جلوبندی عيب کرده، ترمز قفل کرده، برق اشکالی پيدا کرده، يا البته خيلی ساده، بنزين تمام کرده، اين چيزها تازگی ندارد. (پاراگراف دوم)

محسن

بايد عذر خواهی کنم که گفته بودم رمان کوری را خواندم. من رمان را نخواندم و بايد ترجمه آقای غبرايی را پيدا کنم و بخوانم. تازه بامزه اينکه من چاپ ششم را دارم که مال سال ۱۳۷۹ست و چاپ اولش ۷۸. به تعداد ۵۰۰۰ نسخه با يک حساب سرانگشتی تعداد سی هزار نفر فقط فکر کرده اند که رمان کوری را خوانده اند درحالی که نخوانده اند. ب

محسن

البته احتمالا بعد از سال ۷۹ نيز جندين بار ديگر تجديد چاپ شده است و به آن رقم بايد اعداد ديگری افزوده شود. در باره مترجم در کتاب چنين آمده است: مينو مشيری متولد تهران تحصيلات ابتدایی را در مدرسه ژاندارک و تحصيلات متوسطه و دانشگاهی را در انگلستان گذراند و دارای فوق ليسانس در زبان و ادبيات انگليسی و فوق ليسانس در زبان و ادبيات فرانسه (قرن هجدهم-عصر روشنگری) از دانشگاه exeter است. ما که سر در نياورديم فوق ليسانس در زبان و ادبيات فرانسه (قرن هجدهم-عصر روشنگری) يعنی چه يعنی مثل فقط کارهای اصحاب دائره المعارف را ايشان ميتوانند ترجمه کنند؟ بدبخت ميشيم ميرويم پی کارمان که اينجوری

محسن

تصور ميکنم مشکل ايشان ندانستن انگليسی نيست بلکه نا آشنايی با زبان فارسی است.

آشپزباشی

مردی سبز در خطکشی عابر پياده! به عنوان تيتر يک نيمچه داستانک مدرن برای اين روزها بد نيست ممنون از زحمتی که کشیدید. پربيراه هم نبود يادآوری اين حافظه‌ی نم‌کشیده انگار... شايد فارسی‌شان هم بد نباشد راستش اما ترجمه گدشته از اين که يک فن و تکنيک هست، هنر هم محسوب می‌شود. باز هم ممنون