سد سیوند

امیدوارم آنچه قرار است گفته شود، سبب پر پر کردنم نشود، چون این جا، یکی از راه های بدبخت شدن، این است که کمی باورهای دیگران را به پرسش بکشانی.

آبگیری سد سیوند، حداقل دوسالی است که موضوع بحث محافل گوناگون، از جمله وبلاگنویسان است. تقریبا همه با آبگیری و ساخت سد، مخالفند و این مخالفت با این پیش فرضها، عجین گشته است:

  1. آبگیری سد، سبب زیر آب رفتن پاسارگاد میگردد، که مقبره کوروش است و کوروش شاه عادل و باعث فخر ایرانیان است و از این پادشاه به عنوان اولین شاه مدعی حقوق بشر، یاد میشود.
  2. اگر فرض بالا چندان جدی نباشد (با آبگیری سد، پاسارگاد زیر آب نمیرود) اما تنگه بلاغی، که مسیر اصلی باستانی بوده و آثار دوران غار نشینی و اساطیری ایران، در آن، بسیار است، زیر آب میرود.
  3. آبگیری سد، اگرچه سبب زیرآب رفتن پاسارگاد نمیگردد، اما به علت افزایش رطوبت خاک، سبب تسریع در تخریب این بنا میگردد.
  4. ما ایرانیان هیچ ارزشی برای میراثهای تمدنی خویش قائل نیستیم و در از بین بردن آن به خود تردید راه نمی دهیم.
  5. طراحی و شروع ساخت سد، در زمان آقای خاتمی شروع شده و حالا دوستان اصلاح طلب، برای ضایع کردن رقیب سیاسی شان، این همه داد و بیداد راه انداخته اند و خلاصه داستان زیر سر این آقایان است.
  6. طومارها و تظاهرات بسیاری، بر اساس این فروض راه افتاده است و بسیاری در این قضیه شرکت کرده اند و اما هنوز کاری از پیش نبرده اند (هدف این است که سد آبگیری نگردد و کلا بی خیال این سد باید شد)

اما مشخصات این سد به شرح زیر است:

  1. ارتفاع از پی: ۵۷ متر
  2. حجم مخزن: ۱۵۰ میلیون متر مکعب
  3. آب قابل تنظیم سالانه: ۱۰۰ میلیون متر مکعب
  4. سطح زیر کشت: ۱۰۷۰۰ هکتار

برای این که کمی اعداد معنا دار باشند، کافیست گفته شود که میزان آب موردنیاز شهر تهران با جمعیتی حدود ۷ تا ۸ میلیون نفر در سال ۱۳۸۱، برابر ۸۷۶ میلیبون مترمکعب است. یعنی این سد قادر به تامین حدود ۱۱.۵ درصد آب شهر تهران است.

ایران سرزمین کم آبی است و مهار هر چه بیشتر آب اساسی ترین مسئله برای توسعه در ایران محسوب میشود. مشکل اساسی تر اینکه توزیع منابع آبی نیز بسیار نامتقارن است غرب ایران سرشار از منابع آبی است و فاقد زمین و شرق و مرکز ایران خاک بسیار و آب بسیار ناچیز دارد. این مملکت به هرجایش نیز دست بزنی یک اثر تاریخی دارد و خلاصه ایرانی ها یک دره آباد نگذاشته اند. رفع نیازهای اولیه و توسعه و پیشرفت این سرزمین، در گرو توزیع مناسب آب در کل سرزمین است. این البته به قیمت خسارات گاه جبران ناپذیر به محیط زیست و آثار تاریخی و اجتماعات انسانی تمام خواهد شد. کلاه از سرمان برداریم که آثار تنگه بلاغی از بین خواهد رفت ولی ممکن است بتوان فقط آنها را جابجا کرد (با ساخت سد اسوان در مصر مجسمه های عظیم فراعنه را جابجا کردند و امروزه شاید کسی چندان معترض این موضوع نباشد). اما آنچه نیز که به دست می آید ممکن است ارزشی کمتر از آن نداشته باشد.

آنچه که در میان مغفول واقع شده است و هیچ کس سخنی در باره آن نمیگوید این است که برای تصمیم گیری هایی این چنین، بین انتخاب آب(شما بگیرید توسعه) و تخریب آثارباستانی یا زیست محیطی یا اجتماعی، باید هیئت منصفه ای از تمام گروه های اجتماعی سیاسی و فرهنگی تشکیل گردد و گزینه های کم خطر تر و با آسیبهای کمتر انتخاب شود. اما تعطیلی یک سد یعنی به هدر دادن سرمایه گذاری های میلیاردی (من عددی برای ساخت سد ندیده ام ولی چیزی بین ۴۰ تا ۵۰ میلیارد تومنی باید آب خورده باشد) و سودهای آتی آن، یعنی انجام همان کارهایی که بدان معترضیم و آن چیزی نیست جز به هدر دادن منابع و ثروتهای ملی. آثار تنگه بلاغی چند می ارزند؟(میدانم میگویید آثار باستانی قیمت ندارند اما چرا موزه ها و کلکسیونرها برایش پول میدهند؟ اگر میخواهیم احساساتی باشیم کمی هم برای کشاورزان و مردمی که قرار است آب تصفیه شده و تمیز بنوشند به اندازه آثار باستانی دل بسوزانیم تا نشان دهیم که مرده پرست نیستیم.)

/ 37 نظر / 5 بازدید
نمایش نظرات قبلی
شوکا

باز هم ميگم توجيح های شما هر چند هم منطقی باشه فقط صورت مساله رو پاک ميکنه . . . . اگر دنبال راه حل مناسب ميگردين نيازی به فوت نيست برو به مردمت بفهمون هر بشکه نفت چقدر مي ارزه

محسن

استراليا چقدر جمعيت دارد؟ من از اين نقشه ها ندارم برايت بفرستم.

رامتین

در حال حاضر در حدود ۱۹ میلیون نفر داره و همونطوری که میبینی اگه حدود ۱۰۰ تا ۲۰۰ کیلومتر از لب اقیانوس دور بشی کاملا بیابون خشک و لم یزرع هستش که اگه کلاهتم افتاد اونجا نمیتونی برگردی ور داری. جمعیت ملبورن در حدود ۳ میلیون نفره و جدیدا بارش داشتیم که شکر خدا الان تو مرحله سوم جیره بندی آب شهری هستیم که میتونی تو لینک زیر ببینیش: http://www.melbournewater.com.au/content/water/water_storages/water_storages.asp?bhcp=1#2 ويکتوريا الان پنجمين سال خشکساليش رو داره تجربه ميکنه و تمامی کشاورزها دارن سيستم آبياری و يا محصول زير کشتشون رو عوض ميکنن. نکته جالب اينه که اتحاديه کشاورزای اينجا به مشاورا پول دادن که سيستم همياری آبياريشون رو براشون طراحی کنن و بعد از سیستم تقسيم آب خودکار ديدن که باز ميتونن کشاورزيشون رو توسعه بدن و دارن زمين شور رو نمک زدايی ميکنن تا زمين بيشتری برای کشاورزی به دست بيارن (دقت کن دقیقا وسط دوره ده ساله خشکسالی بدون سدسازی دارن سطح زير کشت رو بيشتر ميکنن. فقط با همکاری با هم و بهینه سازی سیستم آبیاری و کشت).

محسن

اطلاعات ذيقيمتي است. بگو كه در مورد اين موضوع بخصوص نظرت چيه؟ (اميدوارم خنگي ام را ببخشي) همان چيز مسخره. حالا چكار كنيم؟

رامتين

۱. من فقط براساس نوشته های وب سايت های فريب خوردگان و عوامل استکبار جهانی و کفار خوندم که تو تنگه بلاغی يه سری آثار باستانی پيدا شده که هم در مورد باباهامون اطلاعات میده بهمون و هم اينکه ممکنه با پيوستگی که مجموعه ها به هم دارن دارای ارزش توريستی باشه. ۲. مسلما عزيزان زحمتکش کشاورز ما در منطقه ۱۰۰ سالی هست که منتظر آب هستن که کشاورزی رو شروع کنن (تا الان چی کار ميکردن؟) حالا هم منت بذارن سر ما ۳ سال ديگه هم صبر کنن ببينن عمق فاجعه باستانشناسی تا کجا است. ۳. تو اين مدت هم مهندسين مشاور مسئول ما که به خاطر اينکه از فاز امکان سنجی برن فاز يک و از فاز يک برن فاز دو و از فاز دو برن واسه نظارت سايت اصلا دندون تيز نميکنن و خدا و وجدان و مردم رو همراه با نظر نماينده مجلس و رييس سپاه پاسداران منطقه و عوامل اطلاعات ناحيه رو هميشه در نظر دارن بشينن يه بار مدل آبی اونجا رو بهينه کنن.

رامتين

من خودم تو اکیپ طراحی سه تا سد تو منطقه های خشک کشور از اول تا آخر بودم. به جرات ميگم که هيچ کدومشون براساس نياز آبی منطقه مطالعه نشده بودن و هيچ بهينه سازی منابع آبی منطقه انجام نشده بود. حتی مشاور بنده خدا تو فاز دو هم نميدونست محصول پايين دست چيه، سطح زير کشت چقدره و نياز آبی چقدره. همه سدها رو نمايندگان مجلس به مردم حوزه قول داده بودن، پيمانکارای وابسته به سپاه ميخواستن ماشين آلاتشون بيکار نمونه و وزارت اطلاعات هم ميخواست تو همه اينا سهم داشته باشه. حالا اگه نتيجه اين سه تا مطالعه روی هم نشون ميده که اين سد رو ميخواهيم يا نه. اگر هم بخواهيم تو نتيجه کشاورزی تو منطقه رو که ميدونی: ۱. دولت به ما آب نميده ۲. دولت به ما زمين نميده ۳. دولت به ما بذر نميده ۴. دولت به ما ماشين آلات کشاورزی نميده ۵. دولت به ما کود نميده ۷. دولت به ما بيمه محصول نميده ۸. دولت به ما خسارت خشکسالی، آفت، گشادی و هزار تا درد و مرض ديگه نميده آخرش هم محصول نداريم و با دورريزهايی که داريم مجبوريم بريم از خارج همه چيز بخريم (توليد کنيم هم بايد از خارج بخريم - چايی و شکر رو يادت رفت

رامتین

واسه یه بار هم شده توریسم رو جدی بگیریم. هیچ زن خارجی روسری و مانتو رو بهانه نمیکنه که آثار باستانی ما رو نبینه. نیومدن به ایران فقط به خاطر تصویر بد ما تو خارج هستش که با گسترش توریسم فقط درست میشه. پول این سدهای مزخرف رو خرج گسترش تاسیسات توریسم کنیم. حداقلش اینه که مردم با ارتباط با مردم خارج از کشور یه کم افق دیدشون بازتر میشه. تمدن مدرن بیشتر از اون که با آب شکل بگیره با ارتباط انسانی شکل میگیره و گسترش پیدا میکنه...

محسن

عالی بود رامتين جان

بهاره

می خوام سر به تن اين ملت نباشه کوفت بخورن لازم نکرده آب بخورن ...بميرن ديگه ما اين همه آدم تو کشورمون نخوايم کی رو بايد ببينيم؟‌اول ببينيد آب داريد بعدا زادو ولد کنيد...