کراوات و عقاله

نتایج غیررسمی انتخابات زودهنگام پارلمانی در ترکیه حکایت از کسب 47 % آرا توسط حزب عدالت و توسعه می نماید. به نظر میرسد صحنه سیاست جهان اسلام شاهد تلاش دو حرکت تقریبا متضاد برای بدست گرفتن رهبری فکری و سیاسی است. الگوهایی برای تسری دادن اسلام به عرصه سیاست.

 

اولین آن را بن لادن، طالبان و القاعده و بنیادگرایی تشکیل میدهد که وجه مشترکشان این است که ریشه در سرزمین عربستان دارد و بدجوری بوی نفت میدهد و شعارهای ضدغربی انقلاب ایران را عملیاتی میکند و قبل از اینکه دغدغه رفاه و تعیین جایگاه جوامع اسلامی در معادلات جهانی را داشته باشد نگران عمل به  شعائر است. بنابراین بعد از نابود کردن امریکایی ها و غربیها، خدمت شیعیان و دیگران مذاهب غیر حنفی و وهابی خواهد رسید. بوی خون میدهد.

 

گروه دوم همین اسلامگرایان عدالت و توسعه ترکیه است. کراوات زده و بیدار و آگاه و سیاستمداران اهل جهان جدید. اگر نگوییم تنها، ولی یکی از مهمترین موتورهای فکری و عقیدتی شان باز یک ایرانی است بنام دکتر علی شریعتی. وقتی اقبال شریعتی در سرزمین خویش عدول میکرد آفتاب اقبالش در ترکیه در حال بالا آمدن بود. البته بیش از آنکه مقلد باشند منتقدش نیز هستند.

 

طبق معمول ایده ها از این ورند و استفاده اش را دیگران می برند.

 

/ 2 نظر / 5 بازدید
خواننده

؛اگر نگوييم تنها، ولي يكي از مهمترين موتورهاي فكري و عقيدتي شان باز يك ايراني است بنام دكتر علي شريعتي؛ فکر می کنی؟ شنیدی؟ یا مستند قانع کننده داری؟ مطمئنی ؟ بعید است از نظریات شریعتی حزب عدالت و توسعه در بیاید.

محسن

موتور فکری اصلی جرياناتی مانند حزب عدالت و توسعه مفاهيمی جون بازگشت به خويشتن، باور به توانايی حل مسائل و مشکلات اجتماعی توسط خويشتن، مرعوب نگشتن در برابر غرب ( و نه مدرنیته) و مانند اينهاست که هم فکر ميکنم و هم شنيدم و هم مستندات قانع کننده دارم و هم مطمئن هستم که آدمهايی مانند شريعتی اقبال عبده و اسدآبادی تئوريسين های آنهايند.